Szachowe szaleństwo w naszej czytelni

 



W szkolnej czytelni, tak zwanej Strefie Ciszy, pojawiły się zestawy do gry w szachy, co okazało się  strzałem w dziesiątkę. Gra ta całkowicie pochłonęła naszych uczniów i praktycznie na każdej przerwie toczą się zażarte szachowe boje, rozwijające przy okazji umiejętności logicznego myślenia, planowania i przewidywania, pamięć i wyobraźnię przestrzenną.



Oprócz rozgrywania szachowych partii, zachęcamy również do zapoznania się z dotyczącymi szachów pozycjami książkowymi, które znajdują się w zbiorach szkolnej biblioteki. Miłośnikom tej gry polecamy na przykład książki takie jak:

Anatolij Karpow „Droga do mistrzostwa” – książka przedstawia sylwetkę wielokrotnego mistrza świata, Anatolija Karpowa, analizuje jego najwybitniejsze szachowe pojedynki oraz rozwój szachowej techniki, która pozwoliła mu osiągnąć najwyższy poziom.

Władysław Litmanowicz „Dykteryjki i ciekawostki szachowe” – zbiór anegdot i ciekawostek turniejowych pokazujące szachistów i imprezy szachowe od zakulisowej strony. Z książki tej możemy również poznać szczegóły szachowych fascynacji znanych postaci historii czy kultury, np. Jana Kochanowskiego, Napoleona czy Lenina.

Bobby Fischer   „My 60 memorable games” – pozycja w języku angielskim, której autorem jest jeden z największych szachowych mistrzów XX wieku.  Fischer analizuje swoje boje z radzieckimi arcymistrzami w latach 60tych i 70tych, przedstawia najciekawsze kombinacje i ruchy.

Na koniec propozycja z dziedziny beletrystyki – powieść „Obrona Łużyna” autorstwa słynnego rosyjsko - amerykańskiego prozaika, Vladimira Nabokova. Książka opisuje historię utalentowanego szachisty, jego ucieczkę w grę przed światem rzeczywistym i niszczące działanie pasji.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tym razem dla nauczycieli. Biblioteka poleca literaturę pedagogiczno - metodyczną.

Ankieta czytelnicza – stosunek naszych uczniów do lektur szkolnych

Ankieta : Jak i co czyta młodzież w naszej szkole?