Tym razem dla nauczycieli. Biblioteka poleca literaturę pedagogiczno - metodyczną.

    W związku z tym, że samokształcenie i doskonalenie własnego warsztatu wpisane jest na stałe w nauczycielskie rzemiosło, chcemy polecić kilka pozycji, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności wychowawczych i dydaktycznych. Poniżej zamieszczamy krótkie opisy książek pedagogicznych ze szkolnego księgozbioru, po które warto sięgnąć: 

 

Wojciech Brejnak, Kazmierz Jacek Zabłocki „Dysleksja w teorii i praktyce” – dysleksja, mimo, że dotyczy aż 10 % społeczeństwa, jest wciąż przypadłością tajemniczą, o nie do końca poznanej etiologii. Dysfunkcja ta sprawia wiele problemów zarówno uczniom nią dotkniętym, jak i całemu środowisku szkolnemu, gdyż potrafi znacznie utrudnić proces dydaktyczny. Książka, wydana przez Polskie Towarzystwo Dysleksji, wyjaśnia mechanizmy dysfunkcji, analizuje ograniczenia i trudności jakie z niej wynikają (wbrew powszechnej opinii nie są to tylko problemy w przyswojeniu sobie zasad ortografii, ale również np. problemy z wyobraźnią przestrzenną), podpowiada jak ją rozpoznać, zdiagnozować i zrozumieć. 

Merrill Harmin „Duch klasy. Jak motywować uczniów do nauki” – publikacja ta łączy prezentację nowości ze świata dydaktyki i metodyki z indywidualnymi doświadczeniami nauczycieli. Zawiera wiele praktycznych wskazówek i konkretnych narzędzi, których można skutecznie używać w procesie nauczania. Porusza między innymi zagadnienia takie jak: jaki sposób kończyć i zaczynać lekcje, jak uczyć współpracy i samodzielnego myślenia, jak zadawać prace domowe. 

Richard I. Arends „Uczymy się nauczać” – głównym przedmiotem tej publikacji jest efektywny kontakt między nauczycielem a uczniem, czyli to co stanowi istotę nauczania. Autor przedstawia rozmaite modele nauczania , jak również prezentuje badania naukowe dotyczące różnych aspektów życia szkolnego np. gospodarowania czasem na lekcji i rozwiązania oparte na wynikach tych badań. Porusza także, aktualne zwłaszcza obecnie, zagadnienie wielokulturowości w klasie. 

Bill Rogers „Trudna klasa” - niemal każdy nauczyciel natknął się w pewnym momencie na klasę sprawiającą większe niż przeciętne trudności wychowawcze, w której standardowe metody pracy wydają się nie przynosić efektów. Autor książki przedstawia charakterystykę takiej grupy jednostek, zastanawia się co sprawia, że klasa staje się „trudna”, prezentuje strategie, które można w takim przypadku zastosować i wytyczne do planowania pracy nad zmianą zachowania uczniów.

 


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ankieta czytelnicza – stosunek naszych uczniów do lektur szkolnych

Ankieta : Jak i co czyta młodzież w naszej szkole?