Biblioteka poleca : książki popularnonaukowe

Nasza biblioteka, poza szeroką ofertą beletrystyczną, posiada także wiele interesujących pozycji popularnonaukowych.  Zachęcamy do zapoznania się z księgozbiorem, a poniżej zamieszczamy krótkie recenzje szczególnie godnych polecenia książek popularnonaukowych. W przystępny, a zarazem zgodny z wymogami nauki i ujęciem akademickim sposób poruszają  one tematykę funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz genów i genetyki. Pozycje te mogą okazać się ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych medycyną czy biologią i wiążącym swoją  przyszłość ze studiami na tego typu kierunkach:



 

Sam Kean „Dziwne przypadki ludzkiego  mózgu” 


    Mózg  jest jednym z najbardziej tajemniczych narządów i mimo stałego postępu nauki wciąż nie udało się w pełni rozszyfrować i określić  jego funkcji i możliwości. Książka Sama Kean`a przywołuje historię badań nad mózgiem, opisuje przypadki pacjentów dzięki którym udało się dokonać nowych odkryć związanych z tym organem oraz naukowców, którzy tego dokonali.

Specyficzny, ironiczno-satyryczny styl pisania autora, którego używa opisując nawet najbardziej poważne kwestie może, zależnie od indywidualnych preferencji czytelnika, irytować lub intrygować, z pewnością jednak nie jest nudny i bezosobowy.



Siddhartha Mukherjee  „Gen. Ukryta historia”


    Autorem powyższej książki jest brytyjski naukowiec , absolwent Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz wydziału medycznego Uniwersytetu Harvarda. Poza pełną sukcesów karierą naukową  Siddhartha Mukherjee  jest również utalentowanym pisarzem – w 2011 roku za książkę  „Cesarz wszech chorób. Biografia raka” został wyróżniony Nagrodą Pulitzera.

„Gen. Ukryta historia” opisuje historię badań nad genetyką poczynając od pierwszych obserwacji poczynionych w starożytności, poprzez odkrycia Mendla aż do rozwoju tej gałęzi nauki w czasach współczesnych. Poza aspektami naukowymi, wspomina także o moralnych i etycznych problemach, teoriach i niebezpieczeństwach związanych z rozwojem teorii dziedziczności, na przykład nazistowskiej teorii czystości rasy czy eugenice.  Książka w sposób przystępny i wciągający opowiada o fascynujących właściwościach ludzkiego DNA i czyta się ją szybko, mimo ogromnej ilości wiedzy i informacji jaką zawiera i przekazuje czytelnikowi. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tym razem dla nauczycieli. Biblioteka poleca literaturę pedagogiczno - metodyczną.

Ankieta czytelnicza – stosunek naszych uczniów do lektur szkolnych

Ankieta : Jak i co czyta młodzież w naszej szkole?