5 klasycznych w stylu ( i niepozbawionych wysokich walorów literackich) powieści grozy na długie jesienne wieczory.

 


 

Robi się coraz chłodniej, wcześnie zapada mrok – taka aura od wieków nastrajała ludzi do snucia przy ognisku czy blasku świecy opowieści o zjawach i duchach. Dziś również pogoda skłania nas do spędzania wieczorów z książką w domu, a w klimat  jesiennej pluchy świetnie wpisują się klasyczne, utrzymane w gotyckiej stylistyce utwory o  starych zamczyskach i nawiedzonych domach. Na naszym blogu polecamy te z nich, które oprócz wywołania dreszczyku strachu pozwalają również na obcowanie z wysokiej klasy literaturą. Poniżej zamieszczamy 5  propozycji, z których mamy nadzieję, uda się wybrać coś dla siebie. 



     (Caspar David Friedrich „Opactwo w Dąbrowie” (1809 lub 1810 rok)


1. Olga Tokarczuk  „E.E”  - autorka  opisuje historię dorastającej dziewczyny, która wydaje się być obdarzona mediumicznymi zdolnościami, tło stanowi Wrocław z początków ubiegłego wieku a powieść barwnie oddaje klimat  i realia epoki zafascynowanej okultyzmem i spirytyzmem. Fabuła dotyka tematyki opozycji wiary i nauki, codzienność i rzeczywistość przeplatają się tu z wizjami nadnaturalnego świata.  Książka porusza również zagadnienia psychologii , analizuje pozycję kobiety w społeczeństwie i bada psychikę bohaterów. Treść  jest wciągająca i sugestywna, sprawia, że łatwo przenieść się w wyobraźni do świata powieści i znaleźć w zasłoniętym ciemnymi kotarami salonie wśród zjaw i wirujących stolików. Nie polecamy czytać, gdy nikogo nie ma w domu ;)

2,3.  Sarah Waters – „Ktoś we mnie” i „Niebanalna więź” – Sarah Waters to współczesna pisarka angielska odznaczona w 2002 roku nagrodą British Book Award w kategorii Autor Roku. Jej powieści jednocześnie nawiązują do klasycznej wiktoriańskiej literatury, takiej jak powieści Dickensa czy sióstr Brontë , a jednocześnie poruszają zagadnienia na wskroś współczesne ; emancypacji kobiet czy problematykę odmienności i tolerancji. Warstwa obyczajowa książki jest bardzo istotna dla rozwoju powieści i znacznie rozbudowana, równorzędną rolę jednak grają wątki kryminalne i tematyka zetknięcia ludzkiego umysłu z czymś ponadnaturalnym i nadprzyrodzonym.

 4.    Stefan Grabiński „Demon ruchu” – „Demon ruchu” to zbiór opowiadań fantastycznych wydanych w 1919 roku, które pozostają pozycją dość nietypową na tle ówczesnej polskiej literatury. Motywem przewodnim tomu są  pociągi i stacje kolejowe, opuszczone lub przeklęte, nawiedzane przez duchy, zjawy i widziadła. Opowiadania Grabińskiego, mimo, że narracją przypominające trochę tradycyjne opowieści o duchach snute przez nasze babcie i prababcie, w tym samym stopniu  co do świata metafizyki odnoszą się do zagadek  psychologii i chorobliwej strony ludzkiej natury;  obsesji, urojeń i neuroz.

 5.   Polska nowela fantastyczna t.2 „Władca czasu” –  tom 2 serii kryje w sobie opowiadania autorstwa polskich pisarzy tworzących w okresie od XIX wieku do międzywojnia. Łączy je tematyka tajemniczości i grozy, wyboru utworów zawartych w zbiorze dokonał sam Julian Tuwim, a wśród autorów znalazł się chociażby Bolesław Prus.  Utwory te czerpią zarówno z fantastyki ludowej, tradycji szlacheckiej, jak również pozytywizmu i rewolucji przemysłowej. Dzisiejszym czytelnikom mogą wydawać się mało straszne i naiwne, ale tych lubiących prozę w stylu retro lub zainteresowanych historią literatury może zainteresować sposób prezentowania wątków metafizycznych  przez literaturę  przełomu wieków.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tym razem dla nauczycieli. Biblioteka poleca literaturę pedagogiczno - metodyczną.

Ankieta czytelnicza – stosunek naszych uczniów do lektur szkolnych

Ankieta : Jak i co czyta młodzież w naszej szkole?